CHP’li Yalçın Karatepe: 4 ana başlıkta taleplerimizi ilettik, anlaşma sağlayamadık

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP’nin gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe’yi kabul etti.

Karatepe’yi bakanlığa girişinde Şimşek ve Bakan Yardımcısı Zekeriya Kaya karşıladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşme saat 10.00’da başladı ve 4 saat 20 dakika sürdü.

CHP’li Yalçın Karatepe görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Karatepe “Biz iktidarın milletin yaşadığı ekonomik yıkımdaki sorumluluğna ortak olacak değiliz” ifadesini kullanarak, “Biz temsil ettiğimiz kitlelerin haklarını savunmak ve bedeli ödeyenin vatandaş olmaması için bu görüşmeyi gerçekleştirdik” dedi.

Açıklamadan öne çıkanlar şöyle:

*Önerilerimizi 4 ana başlıkta sunduk.

*Asgari ücrete zam yapılmayacak olmasını şiddetle reddediyoruz. Bu artışın yapılmasının bir zorunluluk olduğunu Sayın Bakan’a ifade ettik.

*Memur emekli aylıklarında zam ise enflasyon farkı artı sözleşmeden gelen bir ifade ile yapılıyor. Mevcut hesaplamalarla memur emeklilerine olan yüzde 20’lik zam yeterli değil.

* Tarım konusundaki düşüncelerimizi de paylaştık, milli gelirin yüzde 1’i kadar olsa ne kadar olurdu. Ne kadar destek oldu buna baktık; 2006 yılından bu güne kadar 89,6 milyar dolarlık desteğin çiftçilerimize sağlanmadığını gördük. Bunun sadece tarım sektörü için değil ulusal bir sorun olduğunu ifade ettik.

“Yüksek gelir gruplarından yüksek vergi alınması gerek”

* Vergide adaletin sağlanması, vatandaşların ekonomik güçlerine uygun olarak vergi ödemesi, ödenen vergilerin ekonomik güç ile ilişkili olmadığını özellikle düşük gelirli vatandaşların üzerindeki vergi yükünün daha ağır olduğunu ifade ettik. Konu üzerine önerilerde bulunduk.

*Bugün politika faizi 50 oranında, ancak düşük gelirli vatandaşların kullandığı en fazla artış kredili mevduat ve kredi kartlarında oldu. Daha vahim olanı faizlerin yüzde 30 üzerinde vergi yüküyle geri ödeme yapması. Bu krediyi kullanmak zorunda kalan vatandaşların omuzlarına bu nebze bir yük bırakılmasının doğru olmadığını ortadan tamamen kaldırılmasını önerdik.

*Kamu-özel işbirlikleri konusunda herhangi bir adımın atılmadığını Sayın Şimşek’e ilettim. Ortalıkta dolaşan bir metin var. Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) ve Yap-İşlet-Devret (YİP) konusunda vergi oranını yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkartacaklarını ifade ediliyor. Bu 44 şirketten 30’dan fazlası biz hiç para kazanmadık demişler. Dolasıyla bunların artırılmasının bir işe yaramayacağını ifade ettim.

*Eğitim-hukuk-yönetim modeli konularının da dikkate alınmasını ve 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerdeki desteklerin uzatılmasına yönelik talebimi de ekledim.

*Yurt dışı çıkış harcı doğru olmadığını vatandaşın seyahat özgürlüğünü kısıtladığını, karşılığının olmadığını, yapılmaması gerektiğini ilettim. Tasarıda olup olmayacağını Meclis’te öğreneceğiz. Bakan Şimşek’in konu hakkında somut bir yorumu olmadı.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir